Kilka słów o technikach artystycznej obróbki szkła

0
Kilka słów o technikach artystycznej obróbki szkła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane współczesne techniki wytwarzania szkła


Technologia szkła to dziedzina, w której cały czas szuka się udoskonaleń, dąży do perfekcji i coraz większej precyzji. Szkło jako materiał o niezwykłej kruchości wymaga specjalistycznych technik obróbki, uwzględniających tą jego własność, jak i pozwalających na najlepsze wykorzystanie drzemiącego w nim potencjału. W jaki sposób powstają rozmaite elementy szklane wykorzystywane w architekturze czy designie?

Fusing

Jedną z technik obróbki szkła jest fusing, który polega na formowaniu szkła w bardzo wysokiej temperaturze. Z ang. "fuse" oznacza "stapiać", "topić". W specjalnych piecach stapia się poszczególne części szklane o różnych kształtach, gatunkach i kolorach. Proces ten daje szerokie możliwości formowania szkła i nadawania mu rozmaitych kształtów, dlatego jest tak lubiany przez artystów. Stosuje się go zarówno w odniesieniu do szkła przeźroczystego, jak i kolorowego. Ponadto fusing dopuszcza wzbogacanie szkła o inne materiały jak np. minerały, metale, pręciki szklane czy farby. Szkło tak wytopione - po schłodzeniu go - można poddawać obróbce końcowej, w tym: cięciu, polerowaniu, grawerowaniu czy piaskowaniu. Technikę fusing stosuje się do wyrobu zarówno dużych elementów szklanych, np. kabin prysznicowych, plafonów i przeszkleń, jak i mniejszych wytworów artystycznych: biżuterii, ozdób czy szkła dekoracyjnego (patery, wazony). Szkło uzyskanie na drodze fusingu można oprawiać lub swobodnie łączyć z innymi materiałami: kamieniem, metalem, ceramiką.

Szkło dekoracyjne

Cięcie szkła strumieniem wody

Stosowane w technologii szkła wycinarki wodne, zwane "waterjetami" pozwalają na precyzyjne wycięcie otworów lub innych kształtów, przy jednoczesnym zachowaniu gładkości powierzchni przycinanych. Ich praca polega na wypuszczaniu pod wysokim ciśnieniem strumienia wody sprężonej na materiał. Taki strumień może przebić się przez powierzchnię najtwardszego tworzywa, o grubości nawet do 30 cm. Wycinarki wodne są szczególnie pomocne, kiedy chcemy uzyskać skomplikowany kształt, a także, wtedy gdy planujemy połączyć szkło z innym materiałem, np. kamieniem, drewnem. Zaletą tej metody obróbki jest możliwość formowania drobnych elementów, które w przypadku ręcznej obróbki byłyby wysoce nieopłacalne. Inny atut to optymalizacja cięcia, maksymalizująca wykorzystanie każdego kawałka materiału.

Szkło otacza nas na każdym kroku, wzbudza zainteresowanie, artystyczne i odpowiednio wyeksponowane - nie pozwala przejść obojętnie. Coraz częściej stanowi element przemyślanej aranżacji wnętrz hoteli, lokali użytkowych, sklepów czy banków. Wiedza o tym, w jaki sposób się je formuje lub dekoruje może pomóc nam docenić wartość tego pięknego i ponadczasowego tworzywa.

 

Jeżeli chcesz wzbogacić wystrój wnętrz, zapraszamy do kategorii Wazony, w której znajdziesz bogaty wybór wazonów dekoracyjnych.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl